Aydın’da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, düzenlenen törenle kutlandı. Coşkuyla kutlanan törende, gençlerin ve çocukların hazırladıkları gösteriler katılımcılardan büyük alkış aldı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 104. Yıldönümü kutlamaları ilk olarak Aydın Valiliği önünde bulunan Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı. Törende, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Cenap Fillikçioğlu tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Çelenk sunma töreninin ardından gençlik yürüyüşü düzenlendi. Aydın Valiliği önünden başlayan Gençlik Yürüyüşü, Hükümet Bulvarı istikametinden Adnan Menderes Stadyumumuzda sona erdi.

Burada ki törende Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Gençlik ve Spor İl Müdürümüz günün önem ve anlamını belirten konuşmayı yaptı.

Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Cenap Fillikçioğlu, konuşmasında “Bugün 19 Mayıs 1919'da, Anadolu'ya ayak basan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Anadolu'da başlattığı kurtuluş mücadelesinin 104. yıl dönümünü kutluyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi şükranla anarken, 19 Mayıs'ların manevi atmosferinin, birlik ve beraberliğimize vesile olmasını temenni ediyorum. 19 Mayıs tarih sahnesinde milletimizin bir defa daha şaha kalkışının, başlangıç günüdür. Milletimizin azminin ve manevi gücünün, askeri gücü çok daha fazla olan devletleri mağlup edebileceğinin, ispat günüdür. Milli egemenlik ve milli iradenin hakimiyet günüdür. Geleceğimizin teminatı olan gençliğe güven günüdür” dedi.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde gençler için hizmete açılan yatırımlardan da bahseden İl Müdürümüz; “Bakanlık olarak gençliğin olduğu her yerdeyiz. Vizyonumuz ile yürüdüğümüz yolda kültürel, sanatla ilgili, bilimsel desteğin yanı sıra gençlik kampları ve hareketlilik projeleri ile de hizmet vermeye devam etmekteyiz. Son iki yıl içerisinde 6 spor salonu, 10 yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, 14 Gençlik merkezi, 131 halı ve futbol sahası ile 2 adet motokros tesisi kazandırdık. Ayrıca yurt kapasitemizi 4 binden 12 bin 900'e çıkardık. 3 yeni yurdu hizmete açtık” dedi.

İl Müdürümüzün konuşmasının ardından Gençlik Merkezi üye gençleri tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.

Okunan şiirlerin ardından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan halk oyunları, karate, Step-Aerobik, Güreş ve Ritmik Jimnastik gösterileri izleyicilerle buluştu. Atletzim bayrak yarışının sonunda Aydın Valisi Sn. Hüseyin Akyoy’a Ay-Yıldızlı Türk bayrağımız teslim edildi. Gösteriler Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan stant ve istasyonlarının ziyareti ile devam etti.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Töreni, bayrak yarışında dereceye giren sporcuların ödüllerinin verilmesi ve Aydın Valisi Sn. Hüseyin Aksoy'un öğrencileri ve tören ekibini tebrik etmesi ile sona erdi.

Gerçekleşen 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Törenine, Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, İl protokolü, sporcular ve vatandaşlar katıldı.