Türkiye Triatlon Federasyonu ve Didim Belediyesi’nin iş birliği yanı sıra Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Didim Kaymakamlığı’nın desteğiyle 22-23 Mayıs 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen TTF Triatlon Türkiye Kupası’na, ülke genelinden toplam 495 sporcu katılmıştır.

Pandemi sürecinin ve buna bağlı kısıtlamaların devam ettiği bir dönemde beklentinin de üstünde ilgi gören, geniş bir katılımla yapılan organizasyon, aylar öncesinden başlayan hazırlık aşamasından yarışma günü ödül törenine kadar, tüm paydaşlar adına çok keyifli geçmiştir. Birinci ve ikinci gün, gün sonu ödül töreni için teamüllerde olduğu üzere organizasyon teması içeren arka fon yerine, belediye yetkilileri tarafından, siyasi parti mitinglerinde görebileceğimiz bir görsel tercih edilmiştir.

Her türlü sportif etkinliğin siyaset üstü bir anlamı olduğuna inanmış ve buna uygun hareket etmiş bir federasyon olarak yaşanması muhtemel bir krizin önüne geçmek adına gerekli resmi uyarılar, organizasyon esnasında belediye yetkililerine derhâl iletilmiştir. Israrlı çabalarımızın sonuçsuz kalması sonrası Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya ödül törenine katılmamıştır.

Organizasyonun ilk günü ödül törenine, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bölgede gerçekleştireceği projelerle ilgili incelemelerde bulunan Aydın Milletvekili Sayın Metin Yavuz da katılmak istemiş; bakanlığımızın, federasyonumuzun, sponsorlarımızın logolarının, kısaca Didim Triatlonu’na dair hiçbir unsurun yer almadığı bir kürsüde kendisi de yer almak istememiştir. Yavuz’un, nezaketle ilettiği kendi ödül töreni esnasında en azından fon görüntüsünün geçici de olsa değişmesi ricasına da maalesef olumlu dönüş olmamıştır.

Sporun ve sporcunun yüceltilmesi esas olması gerekirken, salt siyasi propaganda ikliminin oluşması nedeniyle organizasyona gölge düştüğünü düşünüyor, ödül törenindeki belediye yetkililerince sürdürülen ısrarlı tutumdan dolayı üzgün olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

Uluslararası kimliğe kavuşması neticesinde önümüzdeki senelerde; sporcular, sporcu aileleri ve görevliler ile birlikte yaklaşık 4 bin kişilik bir katılıma sahne olacak Didim Triatlonu’nun, bundan böyle günlük siyasi hesaplara kurban gitmeyeceğine inanıyor; federasyonumuzun organizasyonlarını; spor ve sporcular, bölge turizmine katkı ekseninde gerçekleştirmeye devam edeceğini hatırlatmak istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanlığı