AYDIN’DA YENİ SPORCULAR KEŞFEDİLİYOR

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi Aydın'da Başladı.

9 MAYIS 2018 / Gürkan KURFALI
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi tüm Türkiye’de olduğu gibi Aydın’da da hayata geçirildi.

Projenin Amacı


Sağlıklı ve hareketli bir yaşamın gereği olarak toplumda spor yapma kültürünün yerleştirilmesi, sporun geniş kitlelere yaygınlaştırılmasıyla çocuk ve gençlere sporu sevdirerek onları sporla tanıştırmak, spora başlama yaşında bulunan yetenekli çocukları tespit ederek spor branşlarına yönlendirmek ve üst düzey sporcu olarak yetiştirilmelerini sağlamak amacıyla uygulanacak Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesinin usul ve esaslarını belirlemektir.

Asrın Projesi İle Aydın’da 12.877 Öğrenciye Yetenek Taraması Yapılacak

Türkiye’de Asrın Projesi olarak adlandırılan Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi Aydın’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından koordine edilerek Efeler ilçesi Aydın Lisesi Spor Salonunda 08 Mayıs 2018 Salı günü başladı. Proje kapsamında il genelinde 134 ilkokulda 3’üncü sınıfta okuyan 12.877 öğrenciye sportif yetenek taraması uygulanacak.

Efeler ilçesinde başlayan proje 25 uzman ekip tarafından yürütülmektedir. Proje 8 parkurdan oluşmakta olup, tüm parkurlarda elektronik sistem üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığının geliştirdiği program ile veri akışı dijital ortama aktarılmaktadır. 

Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir “proje kapsamında yeni yetenekli sporcular keşfedilerek Türk Sporuna kazandırılacak. Aynı zamanda yetenekli sporcuların dışında öğrencilerimiz spora kazandırılarak sağlıklı bir nesil yetiştirilmesinde Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığımız etkin rol oynayacak. İlkokul 3’üncü sınıfa giden sporcularımızın yanı sıra engelli kardeşlerimizin de sportif yetenek taramalarını gerçekleştireceğiz. Asrın projesi Aydınımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.